Τρίτη, 12 Ιουνίου 2012

ΓΚΟΛ και φύγαμε για (προημι)τελικό!

Η αξέχαστη ατάκα του ημιτελικού αναβιώνει σήμερα 12 χρόνια μετά οπού στο δρόμο της εθνικής βρίσκονται για ακόμη μια φορά οι Τσέχοι. Τότε με γκολ του Δέλλα στην παράταση περάσαμε στον μεγάλο τελικό και σηκώσαμε τη κούπα, τώρα με νίκη παίρνουμε προβάδισμα για την πρόκριση στους προημιτελικούς. Ας ξεκινήσουμε όμως την σημερινή στήλη αρχικά με τον σχολιασμό των χθεσινών αγώνων. ΤΟ ΑΠΌΛΥΤΟ(!!) είχαμε χθες αφού πέρασε
και η δυάδα με x ημίχρονο το Γαλλία-Αγγλία και goal/goal το Ουκρανία-Σουηδία, αλλά και το ακριβές σκορ(!) 1-1 που προτείναμε. Ελπίζουμε να συνεχίσουμε στον ίδιο βαθμό αποτελεσματικότητας και στην συνέχεια του Euro. Και πάμε τώρα στα σημερινά ματς με αρχή φυσικά το ματς την εθνικής μας. Οι book δίνουν ξεκάθαρο φαβορί την Τσεχία κάτι που δεν δικαιολογείται. Οι Τσέχοι στο πρώτα ματς ήταν κάκιστοι, έχασαν 4-1 από την Ρωσία και γενικά απογοήτευσαν. Ο Μπάρος με τον Ροζίτσκι δεν είναι σε καλή κατάσταση ενώ και ο προπονητής φαίνεται να μην κάνει σωστά την δουλειά του. Και πάμε στην εθνική μας που έδειξε,στο δεύτερο ημίχρονο κυρίως,ότι δεν έχει χάσει το πάθος της για διάκριση και κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς με τους Πολωνούς ακόμα και με δέκα παίκτες, κι αν ο Σάντος διορθώσει μερικά λάθη του πρώτου παιχνιδιού δύσκολα θα χάσει από αυτούς τους Τσέχους. Το παιχνίδι θα είναι κλειστό αλλά πιστεύω εθνική θα βρει τον τρόπο να πετύχει κάποιο γκολ και να πάρει την νίκη. Θα κρατήσω τον άσσο της Ελλάδας αλλά και το under.
Στο δεύτερο ματς του ομίλου η Πολωνία αντιμετωπίζει την Ρωσία. Γενικά είναι ένα αμφίρροπο ματς αφού η Ρωσία είναι μεν πολύ καλή ομάδα αλλά δεν θα πρέπει να μας ξεγελάσει το 4-1 επί της Τσεχίας. Υπάρχει μεγάλο μίσος μεταξύ των δύο χωρών και θα τα δώσουν όλα για την νίκη. Θα προτιμήσουμε την ασφάλεια του goal/goal από το να πάμε με κάποιο σημείο. Σε μια προσωπική έμπνευση θα παίξω και anytime σκόρερ των Αλεξάντερ Κερζακόφ αφού φάνηκε από το πρώτο παιχνίδι ότι θέλει πολύ να πετύχει κάποιο γκολ.

ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΒΑ: 2.000 μονάδες.
Προηγούμενο Υπόλοιπο: 920 μονάδες.